Son Dakika : » Gelenek diye ADALETi ZEDELEme!     » MHP bu işi çok önemsiyor     » İzlandalı mevkidaşına mektup     » Açıkça tuzak vurgusu     » Türk Kızılayı mesajı     » Gereken işarette bulundum     » Basına kapalı görüşme     » Pakdil´i ziyaret etti     » Varank´tan Boeing çıkışı     » FETÖ için yoğun ABD mesaisi     » Google bizi gözetliyor!     » İnstagram´a yeni özellik     » İnternetsiz WhatsApp kullanımı     » Apple´dan yenillikler     » Asus Rog Zephyrus     » YouTube´a denetleme     » Yüz tanıma teknolojisi şüpheli     »  Sesli asistan geliyor.     » Alışverişte yapay zeka     » Sergiye rekor ziyaret     » Etçil örümcek alarmı     » İstifa et çağrısı     » MSB´den suç duyurusu     » Ortak yayın detayları     » Yıldırım´dan sert tepki!     » Kimyasal attı iddiası yalanmış     » FETÖ zanlısı yakalandı     » Pençe Harekatı açıklaması     » Flaş FETÖ açıklaması     » Sinemada yazılım dönemi     » Diyanet eserleri erişime açtı     »  Molina caz festivalinde     » Apocalyptica geliyor     » Nazım, mezarı başında anıldı     » Sanatçı robottan sergi     » Açıkhavada eğlence var     » Hakurk ile Kandil bağı     » Irkçılığa giden bir olay     » Skandalı böyle geçiştirdi!     » Ali Kaldırım Ayrılıyor mu     » Kanseri Önleyen Besin     » Fazla Mesai Ücretleri Değişti     » Bakanlık o iddiaları yalanladı     » Double Fine´ı Satın Aldı     » Petrol fiyatları yükselişte     » Sarı yelekliler eylemde     » KKTC´de Koalisyon     » Ünlü Ressam yaşamını yitirdi     » Apple´dan İOS 13 Atağı     » Dikkat uzmanlar uyarıyor!     » Kamuoyu bir özür bekliyor     » Türkiye´nin Zaferi     » Zinar Akro Öldürüldü     » Öğretmen Atamaları     » Sinirlendiren Soru     » Kiracıdan kiralık dönemi     » Asker Hayat Kurtardı     » Assange görüntülendi     anasayfam yap mail rss
Anasayfa Üyelik Arşiv Video Galeri Foto Galeri Burçlar Sitene Ekle
 yazdır    Paylaş   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

YouTube´a denetleme

10 Haziran 2019 Pazartesi - 23:54


Yazı Boyutu:


İnternet kullanıcıları YouTube´un denetlenmesini istiyor


Türkiye´de sosyal medya kullanıcıları, her gün binlerce videonun paylaşıldığı YouTube´un denetlenmesini istiyor.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol İlhan ve Öğretim Görevlisi Dr. Adalet Görgülü Aydoğdu, dünyada  günde 1 milyar saate yakın videonun izlendiği YouTube´un kullanıcılar üzerindeki  etkisine ilişkin bir çalışma yaptı.

Alan araştırması ve  yüz yüze görüşmeye dayalı anket tekniği yönteminin kullanıldığı araştırmaya göre, Türkiye´de sosyal ağlar içinde en çok  kullanılan yüzde 31,9 ile YouTube oldu. Bunu yüzde 29,2 ile Facebook, yüzde 20,8  ile ise Instagram takip etti.

Araştırma, internet kullanıcılarının zamanlarının büyük bir kısmını video izleyerek geçirdiğini ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yüzde 38,6´sı  her gün, yüzde 33,7´si ise haftada birkaç gün YouTube kullandığını ifade etti.  Katılımcıların yüzde 14,6´sı 2 günde bir, yüzde 12,6´sı ayda 1-2 gün, yüzde 1,1´i  ise 3-4 ayda bir YouTube´a girdiklerini belirtti.

Videolar en çok akıllı telefonda izleniyor

Araştırmaya göre Türk halkı videoları en çok akıllı telefonda izliyor. YouTube´a girmede yüzde 65´lik bir oranla akıllı telefon kullanırken, bunu yüzde  29,3 ile masaüstü bilgisayar, yüzde 5,6 ile tablet takip ediyor. Video  izleyenlerin yüzde 72´lik bir kısmının YouTube aboneliği ya da üyeliği  bulunmuyor.

Türkiye´de kişilerin  yüzde 70,4´ü YouTube´u video izlemek için kullanırken, geriye kalan dilim, video paylaşan, yükleyen, beğenen ve yorum  yapanlardan oluşuyor.

"Yerli ya da yabancı olması önemli değil"

Araştırma, Türkiye´de internet kullanıcılarının en çok "bilgilenme" amacıyla video izlediğini ortaya koydu. Buna göre, YouTube´a girenlerin yüzde  25,3´ü "bilgilenme", yüzde 18,9´u "eğlenme", yüzde 18,4´ü "müzik dinleme", yüzde  15´i "film/sinema izleme", yüzde 6,5´i "boş zamanını değerlendirme", yüzde 6´sı  "haber alma", yüzde 4,1´i ise "eğitim" amacını taşıyor. Katılımcıların 2,9´u ise  Youtube´u oyun oynama ve sosyalleşmenin bir parçası olarak görüyor.

Farklı sosyo-demografik özelliklere sahip, 18 yaş ve üstü sosyal medya  kullanıcılarının örneklem olarak alındığı çalışmada, YouTube´un sosyal ağlar  içerisinde en çok kullanılan web sitesi olduğu görüldü. Katılımcılar, ortak bir  dünya kültürüne bağlanma aracı olarak gördükleri YouTube´u video izlemek için  düzenli olarak kullanıyor.

Araştırmaya göre, YouTube´da izlenen videonun yerli ya da yabancı olması, internet kullanıcıları için önem taşımıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 58´i bu sosyal medya platformunda izledikleri videoda yerli/yabancı ayrımı yapmazken, yüzde 37,7´si sadece yerli videoları izlemeyi tercih ediyor. Sadece  yabancı videoları izleyenlerin oranı ise yüzde 4,3´te kalıyor.

"YouTuberlık meslek olarak görülmedi"

Araştırmaya katılanların yüzde 75,7´si YouTube´un denetlenmesi gerektiği yönünde görüş belirtirken, yüzde 24,3´ü bir denetlemenin gerekliliğine  inanmıyor.

YouTube´da en çok yaşanan sorunlar ise "bilgi kirliliği, şöhret ve  reklam amaçlı kullanım, argo dil, teknik yetersizlik, denetimsizlik" olarak  araştırmaya yansıdı.

Araştırmaya katılanların yüzde 55,7´i,  düzenli bir şekilde video yüklemeyi ve bu yolla para kazanmayı ifade eden "YouTuberlık"ı bir meslek olarak  görmüyor. Bunu meslek olarak değerlendirenlerin oranı ise 44,3 oldu.

Araştırmada, Türkiye İş Kurumu´nun (İŞKUR), YouTuberlığı bir meslek kategorisine alarak, 19 Mayıs 2017´den itibaren Google ile işbirliği yaptığı  hatırlatılarak, "Youtuberlığın bir meslek olarak sayılma oranının yükseleceği"ne  işaret edildi.

Tolga HANOĞLU

Etiketler : YouTube, Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Doç. Dr. Erol İlhan
Bu haber sizden önce 2011 defa okunmuştur.
Diğer Haberler
Asus Rog Zephyrus
Apple´dan yenillikler
İnternetsiz WhatsApp kullanımı
İnstagram´a yeni özellik
Google bizi gözetliyor!
Alışverişte yapay zeka
Sesli asistan geliyor.
Yüz tanıma teknolojisi şüpheli
Apple´dan İOS 13 Atağı
Spor Toto Süper Lig Bank Asya 1.Lig
Sıra    Takım O G M B A Y A P
Doğan HIZLAN
Festival İstanbul´un semtlerini de tanıtıyor
Ayşe ARMAN
Kraliçe bile portresini ona dokutuyor!
Onur BAŞTÜRK
Sosyal medya bizi dinliyor
İlber OrTAYLI
Etkinlik şart
Ahmet HAKAN
Yıldırım´ın Dündar´ı seçerek sağladığı şey
Ertuğrul ÖZKÖK
Randevusuna zamanında gelen Arap
Tüm yazarlar için tıklayınız
Sosyal Medyayı Sallayan Dev
Tüm foto galeriler için tıklayınız
IT

IT BÖLÜM 2 Türkçe Fragman
Tüm videolar için tıklayınız
Pakdil´i ziyaret etti
Varank´tan Boeing çıkışı
FETÖ için yoğun ABD mesaisi
Google bizi gözetliyor!
İnstagram´a yeni özellik
İnternetsiz WhatsApp kullanımı
Günlük Haftalık Aylık
İstanbul
5,83
6,61
Anlık Döviz Bilgisi IMKB Aracılığı ile Sitemizde
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
KATEGORİLER
Siyaset Teknoloji
Gündem Kültür Sanat
Spor Polemik
Ekonomi Sağlık
Magazin Yaşam
Eğitim Dünya
KURUMSAL
Hakkımızda
Reklam
İletişim
Üye Ol
RSS
Sitemap

Sitemiz yukarıda logoları bulunan ajansların resmi üyesidir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2010

Sitede bulunan hiçbir metaryel kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.