Son Dakika : » Gelenek diye ADALETi ZEDELEme!     » MHP bu işi çok önemsiyor     » İzlandalı mevkidaşına mektup     » Açıkça tuzak vurgusu     » Türk Kızılayı mesajı     » Gereken işarette bulundum     » Basına kapalı görüşme     » Pakdil´i ziyaret etti     » Varank´tan Boeing çıkışı     » FETÖ için yoğun ABD mesaisi     » Google bizi gözetliyor!     » İnstagram´a yeni özellik     » İnternetsiz WhatsApp kullanımı     » Apple´dan yenillikler     » Asus Rog Zephyrus     » YouTube´a denetleme     » Yüz tanıma teknolojisi şüpheli     »  Sesli asistan geliyor.     » Alışverişte yapay zeka     » Sergiye rekor ziyaret     » Etçil örümcek alarmı     » İstifa et çağrısı     » MSB´den suç duyurusu     » Ortak yayın detayları     » Yıldırım´dan sert tepki!     » Kimyasal attı iddiası yalanmış     » FETÖ zanlısı yakalandı     » Pençe Harekatı açıklaması     » Flaş FETÖ açıklaması     » Sinemada yazılım dönemi     » Diyanet eserleri erişime açtı     »  Molina caz festivalinde     » Apocalyptica geliyor     » Nazım, mezarı başında anıldı     » Sanatçı robottan sergi     » Açıkhavada eğlence var     » Hakurk ile Kandil bağı     » Irkçılığa giden bir olay     » Skandalı böyle geçiştirdi!     » Ali Kaldırım Ayrılıyor mu     » Kanseri Önleyen Besin     » Fazla Mesai Ücretleri Değişti     » Bakanlık o iddiaları yalanladı     » Double Fine´ı Satın Aldı     » Petrol fiyatları yükselişte     » Sarı yelekliler eylemde     » KKTC´de Koalisyon     » Ünlü Ressam yaşamını yitirdi     » Apple´dan İOS 13 Atağı     » Dikkat uzmanlar uyarıyor!     » Kamuoyu bir özür bekliyor     » Türkiye´nin Zaferi     » Zinar Akro Öldürüldü     » Öğretmen Atamaları     » Sinirlendiren Soru     » Kiracıdan kiralık dönemi     » Asker Hayat Kurtardı     » Assange görüntülendi     anasayfam yap mail rss
Anasayfa Üyelik Arşiv Video Galeri Foto Galeri Burçlar Sitene Ekle
 yazdır    Paylaş   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

FETÖ için yoğun ABD mesaisi

11 Haziran 2019 Salı - 00:25


Yazı Boyutu:


Gül, yarın Washington´da ABD´nin yeni Adalet Bakanı Barr ile bir araya gelecek.


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül´ün yarın Washington´da ABD´li mevkidaşı William Barr ile yapacağı görüşmeyle, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen´in iadesine ve örgüte yönelik ABD´li ve Türk yetkililerin bir araya geldiği görüşme sayısı 7´ye çıkacak.

Gül, yarın Washington´da ABD´nin yeni Adalet Bakanı Barr ile bir araya gelecek.

Gül ve Barr´ın ilk yüz yüze görüşmesinde iki ülke arasındaki adli iş birliği ile terörist başı Gülen´in ve örgüt üyelerinin iadeleri de değerlendirilecek. Abdulhamit Gül, Türkiye´nin iade konusundaki taleplerini tekrarlayacak.

Adalet Bakanı Gül´ün yapacağı bu görüşmeyle, terörist başı Gülen´in iadesine ve FETÖ´ye ilişkin iki ülke arasındaki görüşme sayısı 7´ye yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 15 Temmuz 2016´dan bugüne kadar FETÖ elebaşı Fetullah Gülen´in iadesine ve örgüte ilişkin çok sayıda temasta bulunuldu, resmi girişimler yapıldı.

Adalet Bakanlığı, ilk kez 19 Temmuz 2016´da ABD´ye Gülen hakkında 4 ayrı iade dosyası gönderdi. Böylece Gülen´in iadesiyle ilgili süreç resmen başlatıldı. İade dosyalarında Gülen´in acilen tutuklanması da talep edildi.

Türk makamları tarafından Gülen´in darbe girişiminden önceki suçlardan geçici tutuklanması amacıyla ABD´ye ikinci bir yazı gönderildi.

Yazışmaların ardından ABD Adalet Bakanlığı, 7 Ağustos 2016´da Gülen´in iadesi konusunda yapılacak görüşmeler için Türkiye´ye mektup gönderdi. Mektupta, Adalet Bakanlığından bir heyetin ABD´ye gönderilmesi ya da ABD Adalet Bakanlığından bir heyetin Türkiye´ye gelmesi önerildi.

Adalet Bakanlığının cevabında ise ilk olarak ABD´den bir heyetin gelmesi, daha sonra Türkiye´den bir heyetin ABD´de görüşmelerde bulunması teklif edildi.

ABD HEYETİYLE İLK GÖRÜŞME

Bunun üzerine Türkiye´ye gelen ve ABD Adalet Bakanlığından 3, ABD Dışişleri Bakanlığından bir temsilcinin yer aldığı 4 kişilik heyet, Adalet Bakanlığı yetkilileriyle 22-23 Ağustos 2016´da görüşmeler yaptı. Böylece, Amerikalı ve Türk yetkililer, FETÖ elebaşı Gülen ve örgütle ilgili ilk kez bir araya geldi.

Adalet Bakanlığı yetkilileri, iade dosyalarıyla ilgili ayrıntıları ve mevcut delilleri heyete anlattı. 15 Temmuz darbe girişiminin, Gülen´in emir ve komutası altında yapıldığına ilişkin önemli deliller de ABD heyetiyle paylaşıldı.

Türk ve Amerikalı yetkililerin "iade" konusunda bir araya geldiği görüşmeler ilk gün 9, ikinci gün ise 8 saat sürdü.

Darbe girişiminin FETÖ tarafından gerçekleştirildiğine dair yeni delillerin ortaya çıkarıldığı günlerde Adalet Bakanlığı, Gülen´in geçici tutuklanması için harekete geçti.

Bu çerçevede Bakanlık, 10 Eylül 2016´da FETÖ elebaşı Gülen´in 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ilk geçici tutuklanma talebini ABD Adalet Bakanlığına iletti.

Geçici tutuklama talebinde 15 Temmuz´daki darbe girişiminin örgüt elebaşı Gülen´in emriyle yapıldığı vurgulandı.

ABD´DEKİ GÖRÜŞMELER

O dönem Adalet Bakanlığı görevinde bulunan Bekir Bozdağ, iki kez Washington´da temaslarda bulunarak Gülen´in iadesini istedi.

FETÖ elebaşı Gülen´in iadesine ilişkin ilk kez beraberindeki bir heyetle 27 Ekim 2016´da ABD´ye giden Bozdağ, ABD´li eski mevkidaşı Loretta Lynch ile Washington´da bir araya geldi. Bozdağ, görüşmelerde Gülen´in darbe teşebbüsünün emrini verdiğini belirterek, iade ve geçici tutuklama talepleri konusunda Türkiye´nin hassasiyetini dile getirdi. Bu görüşmeyle, Amerikalı ve Türk yetkililer ikinci kez bir araya gelmiş oldu.

Bozdağ, Adalet Bakanlığı döneminde ABD Başkanlığına Donald Trump´ın seçilmesinin ardından Adalet Bakanı olarak göreve başlayan Jeff Sessions´a 2017´nin şubat ayında gönderdiği mektupta, örgüt elebaşı Gülen´in iadesine ilişkin Türkiye´nin taleplerini hatırlattı. Bozdağ, 22 Mart 2017´de telefonda görüştüğü Sessions´a Gülen´in Türkiye´ye iade edilmesinin zorunlu olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın 15-17 Mayıs 2017´deki ziyareti öncesinde ABD´ye giden Bozdağ, ABD´li yetkililerle bir kez daha bir araya geldi. ABD´li mevkidaşı Sessions ile 8 Mayıs´ta Washington´da görüşen Bozdağ, darbe teşebbüsünün, örgüt elebaşı Gülen´in emir ve komutasında yapıldığına ilişkin yeni belgeler hakkında bilgi verdi. Bu görüşmeyle, ABD´li ve Türk yetkililerin FETÖ konusunu ele aldığı görüşme sayısı 3´e çıktı.

Bozdağ ile o tarihte ABD´ye giden Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Faris Karak´ın başkanlığındaki heyet de mevkidaşlarıyla görüştü.

Heyet, iki günde toplam 10 saatlik görüşmede örgütün elebaşı Gülen ve FETÖ hakkında ABD yetkilileriyle bilgi paylaşımında bulundu. ABD´li ve Türk yetkililerinin heyetler arası görüşmeleriyle görüşme sayısı 4´e yükseldi.

ABD´de 15-17 Mayıs 2017´de temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın, ABD Başkanı Trump ile görüşmesinde de Gülen´in iadesi gündeme geldi.

BİNALİ YILDIRIM DA GÖRÜŞTÜ

Eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ın, başbakanlığı döneminde, askeri ve güvenlik alanında önemli uluslararası forumlardan biri sayılan Münih Güvenlik Konferansı marjında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yaptığı görüşmede de FETÖ elebaşı Gülen´in iadesi görüşüldü.

Yıldırım, Gülen´in iadesi konusunda yeni ABD yönetimiyle her türlü iş birliğine hazır olunduğunu vurguladı, bu konudaki beklentilerin ABD yönetimince karşılanmasının ilişkilerde yeni bir sayfa açacağından söz etti.

YENİ İADE TALEPLERİ

Adalet Bakanlığı görevine Temmuz 2017´de getirilen Abdulhamit Gül de FETÖ elebaşı Gülen´in iadesi konusunda görüşmeler gerçekleştirdi. Gül´ün bakanlığa getirilmesinin ardından elde edilen yeni delillerin ABD´ye sunulmasına ve iade taleplerinde bulunulmasına devam edildi.

Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın geçen yıl eylül ayında ABD´ye gerçekleştirdiği ziyaretlere eşlik etti. Gülen hakkında en son 3 Kasım 2017´de ABD´ye gönderilen iade talebiyle dosya sayısı 7´ye çıktı. Dosyalar arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan´a darbe girişimi sırasındaki suikast girişimi de yer aldı.

Adalet Bakanı Gül, 7 Kasım 2017´de de dönemin ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile Gülen´in iadesi konusunu telefonda görüştü.

Görüşme ve temaslarda, Türkiye´nin Gülen konusundaki taleplerini dile getiren Bakan Gül, ABD´li mevkidaşı Sessions´a 15 Aralık 2017´de gönderdiği mektupta da Gülen´in iadesine ilişkin talebi yineledi. Abdulhamit Gül, mektubunda "İkili ilişkilerimiz ve adli iş birliği anlaşmamız temelinde, kaçak FETÖ lideri ve mensuplarının ülkemize iadeleri hususunda gerekli duyarlılığın gösterilmesini bekliyorum." ifadesini kullandı.

FETÖ elebaşı Gülen´in iadesi konusunda görüşmelerin yanı sıra elde edilen delillerin ABD ile paylaşılması konusunda da çalışmalar gerçekleştirildi.

DİKKATİ ÇEKEN YENİ DELİL

İade dosyalarına ilave olarak bugüne kadar çok sayıda delil ve belge Adalet Bakanlığı aracılığıyla ABD´ye iletildi.

Adalet Bakanlığı, son olarak 30 Haziran 2018´de FETÖ´nün sivil imamı Hakan Çiçek´in, Gülen ile görüştüğünü ortaya koyan yeni delilleri ABD´ye gönderdi.

Bakanlığa bağlı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından ABD Adalet Bakanlığına gönderilen yazıda, Türkiye´nin terörist başı Gülen´e yönelik iade talebi tekrarlandı.

Yazıda, "Türk adli makamlarının tespitleriyle Gülen´in 15 Temmuz silahlı darbe teşebbüsündeki rolü hiçbir şüpheye mahal vermeyecek şekilde ortaya konulmuştur. Bu nedenle iki ülke arasında yürürlükte olan ´Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşması´nda belirtilen bütün şartları ziyadesiyle karşılayan iade taleplerimizin bir an evvel ülkeniz adli makamına tevdisini ve iadeye ilişkin yargısal sürecin başlatılmasını bekliyoruz." ifadeleri yer aldı.

Türkiye´ye 13 Temmuz 2018´de gelen ABD heyeti, Dışişleri Bakanlığında Türkiye-ABD çalışma grubu toplantısında görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, FETÖ elebaşı Gülen´in iadesine ilişkin konular da ele alındı.

ABD´DEN GELEN HEYETİN GÖRÜŞMELERİ

Aralarında FBI yetkililerinin de bulunduğu ABD heyetinin 3-4 Ocak 2019´da Ankara´da gerçekleştirdiği görüşmelerle iki ülke arasındaki heyetler arası görüşme sayısı 6´ya çıktı.

Bu görüşmede, yine FETÖ´ye yönelik soruşturmalar ele alındı. ABD´li yetkililerin ülkelerindeki FETÖ´ye yönelik soruşturmalarla ilgili bilgi verdiği görüşmelerde yeni deliller de heyetle paylaşıldı.

BAKAN GÜL´ÜN MEKTUBU

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD Adalet Bakanlığı görevine getirilen William Barr´a 1 Mart 2019´da tebrik mektubu gönderdi. Bakan Gül, bu mektubunda da FETÖ elebaşı Gülen´in, örgüt üyelerinin iadelerine vurgu yaptı, Türkiye´nin bu konudaki beklentisini aktardı.

İADESİ İSTENENLER

Adalet Bakanlığının çalışmalarıyla FETÖ elebaşı Fetullah Gülen´in yanı sıra ABD´de bulunan çok sayıda örgüt mensubunun iadeleri de talep edildi. İadesi istenenler arasında FETÖ´nün tayin heyetinden, mollalarından ve istişare heyetinden üst düzey örgüt mensupları, kıta, ülke, il ve ilçe imamları, teşkilat imamları ve mütevelli heyeti üyeleri de yer aldı.

Türkiye, bugüne kadar Fetullah Gülen´in en yakınındaki isimlerden Cevdet Türkyolu, özel doktoru Kudret  Ünal, örgütün basın organlarında görevli Ekrem Dumanlı, kamuoyunda "Emre Uslu" olarak bilinen Emrullah Uslu, Hakan Şükür ve armatör İhsan Kalkavan gibi isimlerin de iadesini talep etti.

Tolga HANOĞLU

Kaynak : MİLLİYET

Etiketler : Abdulhamit Gül, Washington, ABD , William Barr
Bu haber sizden önce 1692 defa okunmuştur.
Diğer Haberler
Varank´tan Boeing çıkışı
Pakdil´i ziyaret etti
Basına kapalı görüşme
Gereken işarette bulundum
Türk Kızılayı mesajı
Açıkça tuzak vurgusu
İzlandalı mevkidaşına mektup
MHP bu işi çok önemsiyor
Kamuoyu bir özür bekliyor
Spor Toto Süper Lig Bank Asya 1.Lig
Sıra    Takım O G M B A Y A P
Doğan HIZLAN
Festival İstanbul´un semtlerini de tanıtıyor
Ayşe ARMAN
Kraliçe bile portresini ona dokutuyor!
Onur BAŞTÜRK
Sosyal medya bizi dinliyor
İlber OrTAYLI
Etkinlik şart
Ahmet HAKAN
Yıldırım´ın Dündar´ı seçerek sağladığı şey
Ertuğrul ÖZKÖK
Randevusuna zamanında gelen Arap
Tüm yazarlar için tıklayınız
Sosyal Medyayı Sallayan Dev
Tüm foto galeriler için tıklayınız
IT

IT BÖLÜM 2 Türkçe Fragman
Tüm videolar için tıklayınız
Pakdil´i ziyaret etti
Varank´tan Boeing çıkışı
FETÖ için yoğun ABD mesaisi
Google bizi gözetliyor!
İnstagram´a yeni özellik
İnternetsiz WhatsApp kullanımı
Günlük Haftalık Aylık
İstanbul
5,83
6,61
Anlık Döviz Bilgisi IMKB Aracılığı ile Sitemizde
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
KATEGORİLER
Siyaset Teknoloji
Gündem Kültür Sanat
Spor Polemik
Ekonomi Sağlık
Magazin Yaşam
Eğitim Dünya
KURUMSAL
Hakkımızda
Reklam
İletişim
Üye Ol
RSS
Sitemap

Sitemiz yukarıda logoları bulunan ajansların resmi üyesidir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2010

Sitede bulunan hiçbir metaryel kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.